قلمه زدن گیاهان آپارتمانی و ۶ نکته طلایی

قلمه زدن گیاهان آپارتمانی و ۶ نکته طلایی

قلمه زدن گیاهان آپارتمانی

قلمه زدن گیاهان آپارتمانی و ۶ نکته طلایی

شاید قلمه زدن گیاهان آپارتمانی در نگاه اول ساده به نظر بیاید و نیازی به مطالعه یه مقاله در این زمینه نباشد. اما نکات ریزی در این روش تکثیر وجود دارد که دانستن آن موفقیت و ریشه زایی قلمه ها را تضمین می‌کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بصورت خلاصه اما کامل این نکات ریز اما مهم را با هم مرور کنیم.

 

۱٫ محل برش قلمه

دایره‌های برجسته روی ساقه گیاهان که عموماً به راحتی قابل تشخیص هستند گره یا بند نام دارد. ریشه ها در این مناطق بخاطر تجمع اکسین در گیاه، امکان تشکیل و ظهور بالایی دارند. بنابراین بهتر است محل برش را حدود ۰٫۵ تا ۱ سانتیمتر زیر گره ها در نظر بگیرید. برش را با زاویه ۴۵ درجه انجام دهید و برگ متصل شده را به گره ای که در نزدیکی آن برش را انجام داده اید قطع کنید. حداقل یک گره باید درون خاک قرار داده شود تا ریشه ها را تشکیل دهد.

 

۲٫ سایز قلمه

دقت کنید هر چقدر سایز قلمه بزرگ تر باشد میزان تبخیر قلمه افزایش و در نهایت احتمال موفقیت در رشد آن کاهش می‌یابد. نمی‌توان نسخه کاملی برای تمام گیاهان پیچید اما حدود ۵ الی ۱۵ سانتیمتر بسته به سایز گیاه محدوده مناسب قلمه است. یادتان باشد یک یا نهایتاً سه برگ را روی قلمه نگهدارید تا فتوسنتز انجام شود. تعداد زیاد برگ نیز باعث افزایش تبخیر قلمه خواهد شد. وجود حداقل یک برگ در قلمه لازم است.

۳٫ بستر کاشت قلمه

عموماً برای ریشه زایی سریع و بهتر قلمه بسترهای کاشت را سبک در نظر می‌گیرند. از این رو بسترهایی با ترکیبات: پرلیت، پیت ماس، کوکوپیت، پالم پیت، ماسه، خاکبرگ و… گزینه های مناسب تری هستند. معمولا از ترکیب ۱ تا ۳ مورد از بسترهای گفته شده می‌توان یک بستر مطلوب ایجاد کرد. استفاده از ترکیب ماسه و خاکبرگ، پیت و پرلیت، کوکوپیت یا پالم پیت با پرلیت می‌تواند بستر مناسبی برای کاشت قلمه ایجاد کند.

نکته مهم

در اکثر مواقع از آب برای ریشه زایی قلمه ها استفاده می‌شود که این امر ترد شدن ریشه و آبزی شدن آنها را به دنبال دارد. بعد از انتقال این قلمه ها به خاک شاهد توقف رشد آن‌ها خواهید بود.

۴٫ آبیاری قلمه ها

به علت عدم وجود ریشه در قلمه، نباید اجازه داد خاک بیش از حد خشک و یا خیس شود. خشکی خاک باعث خشک شدن قلمه و باتلاقی کردن آن مانع از تنفس درست آنها می‌شود. هز زمان که سطح خاک رو به خشکی رفت آبیاری قلمه ها را انجام دهید. به دلیل عدم استقرار کافی قلمه ها بهتر است آبیاری با آبپاش و بصورت ملایم و آهسته انجام شود.

۵٫ رطوبت هوا

در بعضی گیاهان آپارتمانی برای حصول نتیجه بهتر باید روی بستر را با پوششی مانند نایلون بپوشانید تا رطوبت هوا برای حفظ شادابی قلمه و در نهایت ریشه دهی سریعتر آنها تامین شود. دقت کنید حفظ رطوبت بدون تهویه باعث ایجاد بیماری های قارچی در قلمه ها خواهد شد. هر چند ساعت یکبار باید پوشش روی قلمه ها را به مدت چند دقیقه باز کنید تا هوادهی به آنها انجام شود.

۶٫ تغذیه قلمه ها

تا زمانی که از ریشه دهی قلمه ها مطمئن نشده اید نباید اقدام به تغذیه و کوددهی کنید. کوددهی در این حالت باعث ایجاد فشار اسمزی و اصلاحاً سوزاندن قلمه می‌شود. ریشه دهی قلمه ها معمولا توسط رشد جدید در اندام هوایی قابل تشخیص است و عموماً قلمه ای که ریشه تولید نکرده باشد رشدی هم نخواهد داشت.

نویسنده: محمد فروتن

کارشناس ارشد گیاهان زینتی

محمد فروتن

کارشناس ارشد گیاهان زینتی – نویسنده کتاب‌های الکترونیکی گلخانه زیرزمینی، مشاور گلخانه ساز، پولساز آفریقایی و ریزکشت – موسس و مدیر سایت دیجی باغ، سایت تخصصی آموزش و فروش گیاهان آپارتمانی – تولیدکننده اسبق انواع گیاهان آپارتمانی در شهرستان محلات – مدرس دوره های تلگرامی گلخانه زیرزمینی، گارانتی گیاهان آپارتمانی و تراس رویایی – مدرس دروس باغبانی در دانشگاه مهرگان محلات

دیدگاهها

دیدگاه خود را بیان کنید :