دلایل سفید شدن سطح خاک گلدان چیست؟

دلایل سفید شدن سطح خاک گلدان چیست؟

دلایل سفید شدن سطح خاک

دلایل سفید شدن سطح خاک گلدان چیست؟

سفید شدن سطح خاک

اگر در منزل به نگهداری از گل و گیاه می‌پردازید حتماً سفید شدن سطح خاک گلدان‌ها را دیده‌اید. با لمس این سفیدی‌های اگر متوجه بافت زیر و حالت گچ مانند آن شدید دلیل این اتفاق تجمع بیش از اندازه املاح در سطح خاک است. در صورتیکه این سفید‌ی‌ها حالت نرم و مخملی داشتند قارچ‌ها به خاک شما حمله کرده‌اند. ما در اینجا در مورد سفیدی خاکی که در اثر تجمع املاح ایجاد شده صحبت می‌کنیم و در مورد دوم بزودی یک مقاله دیگر در سایت آموزشی دیجی باغ درج خواهیم کرد.

سفید شدن خاک در اثر تجمع املاح: این اتفاق برای گیاهان شما مضراتی به همراه دارد که باید با آن مقابله کرد. باید بدانید که چرا این اتفاق می‌افتد تا از آن پیشگیری کنید. دلایل سفید شدن سطح خاک عبارتند از:

۱) آب آبیاری مناسب نیست!

آبیاری گیاهان آپارتمانی با استفاده از هر آبی که در دسترس دارید، کار اشتباهی است.

آب نباید شور و یا دارای املاح زیاد باشد: اگر در شهرهای دارای آب با کیفیت پایین زندگی می‌کنید حتما از آب معدنی و یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. استفاده از آب های خروجی از کولر گازی هم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

روش آبیاری را تغییر دهید: اگر آبیاری گیاهان را از پایین (توسط زیر گلدانی) انجام می‌دهید اینکار به مرور باعث تجمع املاح در سطح خاک خواهد شد. هر یک ماه یکبار از بالا اقدام به آبیاری نمائید.

دلایل سفید شدن سطح خاک

۲) خاک مناسبی برای گیاهتان استفاده نکرده‌اید!

اگر خاک مورد استفاده دارای املاح بیش از اندازه باشد سفید شدن سطح خاک اتفاق می‌افتد. در این حالت بهتر است در انتخاب خاک گیاهان خود تجدید نظر کنید. من همیشه در دوره‌های آموزشی بر این موضوع تاکید کرده‌ام که استفاده از هر خاکی (بستر کاشت) کار درستی نیست. اگر تولیدکنندگان گیاهان آپارتمانی به جهت کاهش قیمت تمام شده محصولات خود اقدام به استفاده از خاک‌های ارزان و بعضاً نامناسب می‌کنند. این خاک‌ها ممکن است حاوی بذر علف‌های هرز، تخم حشرات و حتی ناقل بیماری‌های گیاهی باشد. بهترین بستر برای گیاهان آپارتمانی استفاده از خاک‌های پیت ماس، پرلیت، کوکوپیت، پالم پیت، لیکا و ورمی کولیت است.

بسترهای نامبرده شده در بالا ماهیت معدنی و گیاهی دارند و به هیچ عنوان با خاک‌های معمولی قابل قیاس نیستند. این بسترها یا استریل هستند و یا بخاطر نوع ماده اولیه‌شان و نحوه آماده سازی آنها امکان آ<وده بودن به موارد ذکر شده را ندارند.

۳) شور کود دادن را در آورده اید!

تجمع املاح و مواد غذایی در خاک و سفید شدن سطح خاک گلدان ممکن است بخاطر کود دادن زیادی نیز باشد. به اصطلاح با کود دادن زیادی املاح زیادی به خاک داده و خاک را شور کرده اید. کوددهی اصوال و قانون خاصی دارد و بهتر است به چند نکته زیر درباره کوددهی توجه کنید:

۱- طبق غلظت توصیه شده به گیاهان کود بدهید.

۲- در اکثر گیاهان آپارتمانی زمان کوددهی فصل بهار و تابستان است.

۳- به جز بعضی از موارد، ماهانه یکبار کود دادن به گیاهان تان کافیست.

محمد فروتن

کارشناس ارشد گیاهان زینتی – نویسنده کتاب‌های الکترونیکی گلخانه زیرزمینی، مشاور گلخانه ساز، پولساز آفریقایی و ریزکشت – موسس و مدیر سایت دیجی باغ، سایت تخصصی آموزش و فروش گیاهان آپارتمانی – تولیدکننده اسبق انواع گیاهان آپارتمانی در شهرستان محلات – مدرس دوره های تلگرامی گلخانه زیرزمینی، گارانتی گیاهان آپارتمانی و تراس رویایی – مدرس دروس باغبانی در دانشگاه مهرگان محلات

نقد و بررسی‌ها

دیدگاه خود را بیان کنید :